-->

Sankardev essay in assamese - শংকৰদেৱ ৰচনা By GuideSure

Writing a biographical essay is quite difficult. because thorough understanding of the subject is required when writing this kind of essay. 

The accomplishments, contributions, locations of birth, and a variety of other facts about the person should all be known to the students. 

For Assamese culture, Srimanta Sankardeva is a revered religious figure. In Assam's schools and SEBA examinations, writing an essay on the subject of "Srimanta Sankardeva" is a popular assignment.

So, for students of all academic levels, here is a Srimanta Sankardev essay in assamese.


Writing a 500+ words Sankardev essay in assamese.

Introduction :

If there was one person who had a significant impact on Assamese culture and life, it was him so read Srimanta Sankardeva essay in assamese and get to know about him. 

The Assamese nationality would not exist today without Sankardeva, in fact. 

Whatever the Assamese people's religious and cultural practises or the extensive canon of mediaeval Assamese literature, we discover the strongest imprint Srimanta Sankardeva left behind.

Early Life Of Srimanta Sankardev:

১৪৪৯ খ্ৰীষ্টাব্দৰ ৫ অস্বীনাত শংকৰদেৱৰ জন্ম হৈছিল নৌগাঁও অঞ্চলৰ অসমীয়া গাঁও বৰদোৱাত।

জন্মৰ কিছুদিন পিছতে মাতৃ সত্যসন্ধ্যাক হেৰুৱাইছিল, আৰু ল’ৰা হৈ থাকোতে পিতৃ কুসুম্বৰ ভূঞাক হেৰুৱাইছিল। অনাথ সন্তান শংকৰদেৱক আইতাক খেৰসুতি আইয়ে ডাঙৰ-দীঘল কৰিছিল।

 তেওঁ আছিল এজন মেধাৱী ডেকা। সংস্কৃত শাস্ত্ৰসমূহ দ্ৰুত আৰু সঠিকভাৱে আয়ত্ত কৰি তেওঁ নিজৰ শৈক্ষিক দক্ষতা প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।

তেওঁৰ এথলেটিক দক্ষতা বহুবাৰ প্ৰদৰ্শিত হৈছিল, য’ত তেওঁ এটা উত্তেজিত ম’হক শিংৰে ধৰি বশ কৰিছিল, বাৰিষা কালত ধুমুহাময় ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ ওপৰেৰে সাঁতুৰিছিল, বনৰীয়া হৰিণ এটাক খেদি ফুৰি ধৰিছিল, অন্যান্য কৃতিত্বৰ লগতে।

ইয়াৰ উপৰিও তেওঁৰ জীৱনীকাৰসকলৰ মতে, তেওঁ তীব্ৰ টোপনিত থকাৰ সময়ত এটা কব্ৰাই তেওঁৰ মুখখন সূৰ্য্যৰ পৰা ৰক্ষা কৰিছিল। এটা উল্লেখযোগ্য

Contributions:

অসমৰ ধৰ্মীয় আৰু সাংস্কৃতিক জীৱনত শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱৰ প্ৰভাৱৰ মূল্যায়ন কৰাটো কাৰ্যতঃ কঠিন। এনে ৰচনাৰ পৰিসৰৰ ভিতৰত পৰে অৱদান।

শিক্ষাৰ বাবেই তেওঁ স্পষ্টভাৱে বুজিব পাৰিছিল যে শক্তি আৰু তান্ত্ৰিক ধৰ্মৰ অনুগামীসকলে জনসাধাৰণৰ অজ্ঞানতাক কেনেকৈ চিকাৰ কৰি আছে।

তেওঁ আৰম্ভ কৰিছিল তেওঁৰ একশৰণ ধৰ্ম বা এক ঈশ্বৰৰ প্ৰতি থকা আনুগত্যৰ বিষয়ে বিশদভাৱে কৈ, যাৰ মহিমাৰেহে পাপ আৰু দুখ-কষ্টৰ পৰা মুক্ত হোৱাৰ আশা কৰিব পাৰি। কিন্তু তেওঁৰ এটা কঠিন এচাইনমেণ্ট আছিল। শংকৰদেৱৰ উত্থানৰ সৈতে নিজৰ পতনৰ সাক্ষী হোৱা সকলৰ দৃঢ় বিৰোধিতাৰ সৈতে তেওঁ মোকাবিলা কৰিবলগীয়া হৈছিল।

আনকি তেওঁলোকে তেওঁৰ "অসৎকৰ্ম" বুলি ভবা কথাবোৰৰ বিষয়ে ৰাজকীয় ব্যক্তিসকলৰ ওচৰত অভিযোগ কৰি তেওঁৰ মৃত্যুৰ ষড়যন্ত্ৰও ৰচনা কৰিছিল। কিন্তু সময়ৰ লগে লগে দামোদৰদেৱ, হৰিদেৱ, গোপাল আতা, আৰু—সৰ্বোপৰি—মহান তপস্যা কবি মাধৱদেৱৰ দৰে দায়বদ্ধ অনুগামীৰ সহায়ত শংকৰদেৱে প্ৰচাৰ কৰা বৈষ্ণৱ ধৰ্মই শিপাই উঠিবলৈ ধৰিলে।

আমোদজনক কথাটো হ’ল যে তেওঁৰ প্ৰতি ব্ৰাহ্মণসকলৰ সাধাৰণ শত্ৰুতা থকাৰ পাছতো তেওঁৰ দুজন গুৰুত্বপূৰ্ণ ছাত্ৰ দামোদৰদেৱ আৰু হৰিদেৱ আছিল ব্ৰাহ্মণ। তেওঁ অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ বাধ্য হোৱা বহুতো ধৰ্মতত্ত্বৰ আলোচনাত এই বিৰোধী শক্তিসমূহৰ বহুখিনি অতিক্ৰম কৰিছিল।

শংকৰদেৱে তেওঁৰ নতুন ভক্তি কাল্টৰ বিষয়ে প্ৰচাৰ কৰিবলৈ প্ৰত্যক্ষ ধৰ্মধ্বনিৰ উপৰিও কবিতা, সংগীত, নাটক, চিত্ৰকলাৰ ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

কীৰ্তন, দশম আদি তেওঁৰ লেখাসমূহ শ্ৰীমদ্ভাগৱত আৰু অন্যান্য সংস্কৃত শাস্ত্ৰৰ গ্ৰন্থৰ পৰা অনুপ্ৰাণিত হৈছিল, তথাপিও সেইবোৰ এক অতুলনীয় সাহিত্যিক প্ৰতিভাৰ উৎপাদন।

বিশেষকৈ কীৰ্ত্তন, এই গ্ৰন্থসমূহ প্ৰতিজন অসমীয়া ঘৰতে অমূল্য উত্তৰাধিকাৰী হৈ উঠিছে। হৰিৰ মহিমাৰ বিষয়ে গাইবলৈ শ শ লোকে যোগদান কৰাসকলৰ আত্মা তেওঁৰ উচ্চ স্তৱ বা বৰগীতৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈছিল।

শংকৰদেৱে তেওঁৰ অংকীয়া নটাছ (এক্টছত বিভক্ত নাটক) নাট্য উপস্থাপনৰ জৰিয়তে তেওঁৰ নতুন কাল্টৰ বিষয়ে প্ৰচাৰ কৰাত সফল হৈছিল।

Conclusion:

আনকি শংকৰদেৱৰ মহানতাৰ ওচৰ চাপিব পৰা মানুহ এতিয়াও অসমৰ পৰা হোৱা নাই। অসমীয়া ইতিহাসত তেওঁ ইমানেই প্ৰভাৱশালী ব্যক্তি যে শব্দ-মূল্যৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁক মিল্টনৰ লগত তুলনা কৰিব পাৰি। “Thy soul was like a Star, and dwelt apart.”